Non Teaching Staff-old

Sr. No. Name Post Qualification
1. Harikesh Bhardwaj Librarian B.Lib.
2. Lalit Kumar Dixit Assit. Librarian B.Sc.
3. Abhay Kumar Sharma Library Attendant 12th
4. Charan Singh Clerical Staff B.Com.
5. Dharm Singh Clerical Staff B.A.
6. Pramod Kumar Clerical Staff B.A.
7. Ankush Saxena Clerical Staff B.Com.
8. Vijay Kumar Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Rachna Sharir)
9. Rakesh Kumar Sharma Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Kriya Sharir)
10. Manish Attendant (Samhita) 12th (Samhita & Siddhant)
11. Rakesh Attendant or Peon 8th Rachna Sharir
12. Nihal Singh Attendant or peon 8th Kriya Sharir
13. Rajpal Meseum Keeper 12th Rachna Sharir
14. Sanjeev Kumar Sharma Meseum Keeper 10th Kriya Sharir
15. Deepak Agarwal Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Dravyaguna)
16. Anuj Meseum Keeper 12th Dravyaguna
17. Rakesh Attendant or Peon 12th Dravyaguna
18. Gopal Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Rasa Shastra)
19. Harimohan Attendant or Peon 12th Rasa Shastra
20. Girendra Singh Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Roga Nidan)
21. Manish Kushwaha Lab. Technician Dip. in Lab. Technician (Roga Nidan)
22. Jitendra Kumar Attendant or Peon 12th Roga Nidan
23. Sultan Singh Lifter 12th Rachna Sharir
24. Sarvesh Gardener 10th Herbal garden
25. Neelam Multipurpose worker 8th Herbal Garden
26. Anuj Multipurpose worke 10th Herbal Garden

List of Hospital Staff:

Sr. No. Name Post Qualification & Department
1 Dr. Pravin P. Ghodmare Principal/CMS MD (AY.)
2 Dr. Yogesh Devidas Rao Dypt.M.S. MS (AY.)
3 Dr. Varun Raj Consultant MS (AY.) Panchkarma
4 Dr. Abhijit Rajendra Thorat Consultant MD (AY.) Shalya Tantra
5 Dr. Dheeraj Ashok Deore Consultant MD (AY.) Shalakya Tantra
6 Dr. Manjiri Shankar Ghorpade Consultant MD (AY.) Kayachikitsa
7 Dr. Vaishali Ramesh Chikhale Consultant MD (AY.) Prasuti evum striroga
8 Dr. Heen Umar Khan Consultant MD(AY.) Balroga
9 Dr. Meenesh Singh E.M.O. B.A.M.S.
10 Dr. Noor Mohammad E.M.O. B.A.M.S.
11 Dr. Manoj Malik R.M.O. B.A.M.S.
12 Dr. Avadhesh Kumar Joshi R.M.O. B.A.M.S.
13 Dr. Subhash Babu Agrawal R.M.O. B.A.M.S.
14 Dr. Punit Agnihotri R.M.O. B.A.M.S.
15 Mr. Manoj Arora R.M.O. B.A.M.S.
16 Mr. Satendra Singh Nsg. Superintendent M.Sc. Nursing
17 Ms. Shilki Sharma Assistant Matron B.Sc. Nursing
18 Mr. Sachin Lawaniya Staff Nurse B.Sc. Nursing
19 Mr. Ghanshyam Singh Staff Nurse B.Sc. Nursing
20 Mr. Chanchal Saini Staff Nurse B.Sc. Nursing
21 Ms. Sudha Staff Nurse B.Sc. Nursing
22 Ms. Kamlesh Staff Nurse B.Sc. Nursing
23 Ms. Deepika Kushwah Staff Nurse G.N.M.
24 Ms. Diksha Kushwah Ayah G.N.M.
25 Ms. Dolly Ayah A.N.M.
26 Ms. Renu Ayah G.N.M.
27 Mr. Bhuvanesh Singh Pharmacist B.Pharma.
28 Mr. Man Rakhan Lal Pharmacist B.Pharma.
29 Prem Singh Dresser 12th
30 Abhay Kumar Dresser 12th
31 Devendra Pal Singh Storekeeper 12th
32 Mukesh Kumar Office Staff 12th
33 Aman Kumar Verma Office Staff 12th
34 Dinesh Kumar Dark Room Atteen Dip. In X-ray Tech.
35 Bhagwan Singh O.T. Attendant Dip. O.T. Tech.

Modern Medical Staff

36 Dr.Ashish Agrawal Medical Specialist M.B.B.S. M.D.
37 Dr. J.D. Singh Surgical Specialist M.B.B.S. M.S.
38 Dr. Selvaraj Chandra Gynecologist M.B.B.S. D.G.O.
39 Dr. Sanjay Agrawal Pathologist MD in Pathology
40 Dr. Parutosh Anesthesiologist M.B.B.S. Dip. In Anesthesia
41 Dr. Preeti Bansal Ophthalmologist M.S. in Ophthalmology
42 Dr.Sunil Agarwal Pediatrician M.D. in Pediatrics
43 Dr. Umesh Kulshrestha Radiologist M.B.B.S. Dip. In Radiology
44 Dr. Yogesh Sharma Dentist B.D.S.
45 Vipin Dixit X-ray Technician Dip. In X-ray Tech.
46 Dr. Krishna Murari Sharma Physiotherapist B.P.T.

Staff for Panchakarma Therapy Section for OPD/IPD

47 Dr. Varun Raj Panchkarma Specialist M.D. in Panchkarma
48 Dr. Ravindra House Officer B.A.M.S.
49 Meghna Sengar Panchkarma Nurse G.N.M.
50 Neetu Panchkarma Assist 12th
51 Parveen Panchkarma Assist 12th
52 Pooja Panchkarma Assist 12th
53 Raja Panchkarma Assist 12th
54 Dr. Kiran Rahul Kharbade Yoga Teacher M.D. (AYU.)

Staff of Operation Theatre and Ksharsutra Therapy Section

55 Dr. Abhijit Thorat Shalya Spec. M.D. in Shalya
56 Vijay Kumar O.T. Attendant Dip. In O.T. Technician
57 Shivani Kushwah Nurse G.N.M.

Labour Room

58 Dr. Vaishali Ramesh Chikhale Prasooti Evum Stri Roga Specialists M.D. (AYU)
59 Sarita Midwife G.N.M.

Clinical Laboratory

60 Mr.Dinesh Kumar Microbiologist B.Sc.
61 Vijay Kumar Lab. Tech. DMLT
62 Girendra Singh Lab. Tech. DMLT
63 Shubham Kumar Peon 10th

Teaching Pharmacy and Quality Testing Lab.

64 Abhimanyu Dahiya Pharmacy Manager M.D. Rasa Shastra
65 Mr.Vijay Kurmar Analytical Chemist Graduate
66 Mr.Rakesh Kumar Sharma Pharmacognosist Graduate
67 Mr.Manish Kumar Biochemist B.Sc.
68 Mr.Umesh Kumar Pharmacologist M.Pharma.
69 Deepak Peon 10th
70 Karan Worker 8th
71 Rajeev Worker 8th

Others

72 Rahul Bone Setter 12th
73 Puneet Singh Cook/Food Service 12th
74 Manoj Washerman 10th
75 Chandra Bhan Singh Driver 10th
76 Pooran Singh Electrician 10th
77 Rajpal Singh Security Guard 12th
78 Preeti Dixit Masseur 10th
79 Neha Sharma Receptionist 12th

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *